konsultacje medyczne

Dr n. med. Artur J. Bogucki

ortopeda, specjalista rehabilitacji

BOSTOŃSKI SYSTEM ORTOTYCZNY

prosta metoda nieoperacyjnego leczenia skoliozy

Co to jest skolioza? www.skolioza.com
Kiedy skolioza narasta?
KIEDY MASAŻE

 

  2003.03.08

 wdrożono

 leczenie  

2003.10.27  

wynik        

                                                          półrocznego   leczenia      

Kiedy ćwiczenia?
Kiedy gorset?
Kiedy operacja?
Kontakt

Strona główna

Kiedy masaże?

   Masaż, jest jedną z najstarszych procedur rehabilitacji medycznej polegającą na oddziaływaniu na skórę i mięśnie. Poprzez głaskanie, ugniatanie, rozcieranie, oklepywanie i wstrząsanie wzmagany jest przepływ krwi dzięki czemu do mięśni dostarczane jest więcej tlenu i substancji odżywczych, ale jednocześnie sprawniej odprowadzane są produkty przemiany materii, których nagromadzenie jest przyczyną tzw. zakwasów.

   Zadaniem masażu jest również rozluźnienie nadmiernie napiętych mięśni, ale zgodnie z opinią Prof. Wiktora Degi zamieszczoną w książce „Ortopedia i Rehabilitacja” masaż nigdy nie doprowadza do zwiększenia siły mięśni.

   U pacjentów ze skoliozą masaż należy stosować wyłącznie na mięśniach przykurczonych czyli po stronie wklęsłości skrzywienia. Nieumiejętne stosowanie masażu i wykonywanie go po wypukłej stronie skrzywienia, gdzie mięśnie są już nadmiernie rozciągnięte może doprowadzić do narastania deformacji. Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów, u których poniżej lub powyżej skrzywienia pierwotnego pojawia się drugie skrzywienie nazywane wtórnym lub wyrównawczym oraz u pacjentów ze skrzywieniami dwułukowymi. W takich przypadkach mimo stosowania masażu po jednej tylko stronie kręgosłupa może on nasilać deformację.

   Profesjonalny masaż wykonywany jest wyłącznie po jednej stronie skrzywionego kręgosłupa na odcinku od kręgu początkowego skrzywienia do kręgu końcowego skrzywienia po stronie wklęsłej skrzywienia. Wyznaczenie tych kręgów możliwe jest jedynie w oparciu o ocenę zdjęcia rtg przez lekarza ortopedę.

   Stosowanie masażu u pacjentów ze skoliozą jest jednym z bardzo istotnych elementów leczenia, nie może być jednak leczeniem podstawowym. W leczeniu skoliozy masaż jest leczeniem dodatkowym, gdyż rozluźniając jedynie przykurczone mięśnie nie oddziałuje w żaden sposób na poprawienie stabilizacji kręgosłupa w pozycji skorygowanej.

początek